porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 21


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Barbara D.temat nr 308-008
visibility czytano 381 razy

Pękające ściany działowe parteru jeszcze podczas budowy


... Buduję dom jednorodzinny imam kierownika budowy tylko jak się okazało bez elementarnej wiedzy budowlanej. Dlatego pojawił się poważny problem. Wylewki pod podłogę zostały wykonane na niezagęszczonym gruncie tj. na 90 cm drobnego piasku, który został wsypany między ściany fundamentowe i miał się jakoby sam zagęścić pod wpływem warunków atmosferycznych w ciągu roku. Nie zagęścił się jednak, bo przed wykonaniem wylewek poprosiłam o wykonanie analizy geologicznej zagęszczenia gruntu. Wykazały wartości ID od 0,1 do 0,3 jedynie lokalnie 0,4. KB nawet się nie zainteresował wynikami pomiarów, tylko skwitował moje działania słowem "ma pani za dużo pieniędzy". Aby mnie uspokoić, wymyślił małe fundamenciki pod ściany działowe na ok. 30 cm głębokości wykopane w tym piasku. Zostały tam umieszczone zbrojenia ze stali żebrowanej 12 mm powiązane drutem 6 mm. Końcówki zbrojeń zostały zawieszone na ścianie fundamentowej poprzez wywiercenie płytkich otworów na końce prętów. Wszystko zostało potem zalane betonem B15 razem z wylewką. KB stwierdził, że to wszystko niepotrzebne i podraża tylko koszty, ale ponieważ tak się niepokoję, to wystarczająco zabezpiecza przed moją obawą o pękanie ścian.

 

Na wylewce wymurowano ściany działowe z siporeksu na grubą spoinę. Niestety już po 3 miesiącach od otynkowania ściany działowe zaczęły pękać. Pojawiły się pęknięcia na tynkach gipsowych w miejscach gdzie ścianki działowe rozgałęziają się między pomieszczeniami. Wszystkie instalacje już wykonano, ogrzewanie podłogowe i tynki wewnętrzne także.

 

Z tym problemem zwróciłam się do projektanta, który wymyślił wykonanie pod wylewkami stóp betonowych i dwuteowników do podparcia wylewki. Wiąże się to z rozkuwaniem wylewki i okropnym rujnowaniem. Słyszałam o możliwości wykonania iniekcji betonowych pod wylewki w miejscach gdzie są największe pęknięcia.

- Czy to jest wykonalne i sensowne? 


Na wylewce położono folię budowlaną następnie styropian 5 cm i wylewka ostateczna  wzmocniona siatką z cienkiego drutu o oczkach 10x10 cm. Dom nie jest jeszcze ogrzewany.

Przyklejono szkiełka w najbardziej popękanym obszarze, które po kilku dniach popękały. Pęknięcia ścian są na całą grubość i widoczne są po obydwu stronach. W posadzce również są pęknięcia. Przebiegają w linii prostej np. w otworze drzwiowym w progu do pokoju. Kolejne pęknięcie posadzki jest na środku korytarza łączącego dwie łazienki. Wyglądają jakby po prostu dylatował się beton. 

- Co mam teraz robić? Jak przywrócić normalność? Jestem załamana.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadzki mieszkaniowe spękania ściany działowe wzmacnianie gruntu budowa domu jednorodzinnego

Lech Mijankotemat nr 308-454
visibility czytano 131 razy

Ława betonowa i na niej fundament z bloczków keramzytu


Witam, mam wylane ławy fundamentowe prosto to gruntu ale w szalunku, na to już na drugi dzień poszedł bloczek keramzytowy 7 warstw na zaprawie cementowo-wapiennej murowany jak zwykły mur i na razie schnie. Dopiero wczoraj kupiłem Pana książkę ale z tego co czytam tu na tym portalu już wiem że mam chyba wszystko źle. Do tej pory wykonawca nie zastosował żadnej izolacji na ławie przed murowaniem bo twierdzi że zawsze tak robi. Ja się na tym nie znam. Dom stawiam na terenie gdzie nie ma podtopień ani rzeki w pobliżu. Ziemia wybrana pod fundamenty to głównie piach może troszkę gliny ale niewielka ilość. Co mam teraz zrobić? Mam te bloczki wysmarować jakimś Dysperbitem czy inaczej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty keramzytobeton porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-720
visibility czytano 688 razy

Stosowanie pianki poliuretanowej natryskiwanej do ocieplania


Czy mógłby Pan zamieścić zdjęcia przedstawiające skutki nieprawidłowo wykonanej izolacji termicznej poddaszy użytkowych z zastosowaniem piaski poliuretanowej? - Chodzi o zdjęcia skutków natrysku pianki poliuretanowej bezpośrednio na pełne dekowanie bądź płytę OSB, bez pozostawienia szczeliny wentylacyjnej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projekty wykonawcze

Tomasztemat nr 308-774
visibility czytano 1304 razy

Błędny remont posadzki, błędna diagnoza i błędny projekt naprawy


Wykonano w jednej z sal lekcyjnych w przedszkolu wymianę posadzki. Przed remontem posadzkę stanowiły płytki na podkładzie cementowym.Podczas remontu skuto płytki i podkład cementowy. Odsłonięte podłoże betonowe oczyszczono i zagruntowano. 5 października 2017 roku na przygotowanym podłożu wylano jastrych anhydrytowy o grubości 2-8 cm. Jastrych wysychał do 8 grudnia 2017 roku. Pomieszczenie w tym czasie było ogrzewane do temperatury 20 st. C (grzejniki naścienne).Po 8 grudnia jastrych zagruntowano i wykonano cementową wylewkę samopoziomującą gr. 2-4 mm a po wyschnięciu wylewki przyklejono homogeniczną wykładzinę PVC o gr. 2 mm.W maju 2018 roku zaczęły na wykładzinie pojawiać się wybrzuszenia.W sierpniu 2018 roku Wykonawca w ramach gwarancji usunął część wykładziny. Wraz z wykładziną oderwała się od jastrychu wylewka samopoziomującą. Dokonano naprawy podłoża przy użyciu masy UZIN NC 182 po wcześniejszym zagruntowaniu UZIN PE 350 i ponownie przyklejono wykładzinę.We wrześniu 2018 roku wybrzuszenia na posadzce pojawiały się w dalszym ciągu.Wykonawca zlecił wykonanie ekspertyzy, która miała wskazać przyczyny pojawiania się wybrzuszeń na wykładzinie oraz określić program naprawczy.Ekspert jako przyczynę problemów wskazał na brak izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie.Układ podłogi:
* wykładzina gr. 2 mm,
* klej do wykładziny gr. 1 mm
* wylewka samopoziomująca gr. 2-4 mm,
* jastrych anhydrytowy 20-80 mm (informacja przekazana przez Wykonawcę),
* podkład betonowy (brak informacji),
* podłoże gruntowe,

Ekspert tak naprawdę nie dokonał pełnej odkrywki podłogi do podłoża gruntowego. Zdjął część wykładziny oraz kruszącą się wylewkę samopoziomującą.Ekspert stwierdził:
* "podczas opadów atmosferycznych woda gruntowa przesącza się od spodu (od gruntu) przez wcześniejsze warstwy podłogi i napiera na szczelną wykładzinę podłogową tworząc bąble",
* "podczas długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych woda gruntowa podnosi się i mocno zawilgaca warstwy podłogi na gruncie",
* "na skutek ciśnienia hydrostatycznego woda gruntowa napiera na szczelną wykładzinę podłogową i w ten sposób powstają miejscowe „bąble” pod wykładziną oraz wysolenia soli budowlanych".

Trochę naciągane stwierdzenia. Posadzka znajduje się na wysokości około 1,20 m nad poziomem terenu. Budynek jest częściowy podpiwniczony. Pomieszczenie znajduje się nad częścią niepodpiwniczoną. Ściany wewnętrzne piwnicy ograniczające część niepodpiwniczoną są suche - brak śladów zawilgocenia, zasolenia. Brak jakichkolwiek śladów zawilgocenia na ścianach wewnętrznych ograniczających pomieszczenie. Brak również jakichkolwiek śladów zawilgocenia na cokole budynku. Budynek został wykonany 50 lat temu - brak szczelnych połączeń izolacji pionowej z izolacją poziomą. W piwnicy nigdy nie pojawiła się woda, która mogłaby się przesączać przez połączenie ściany piwnicy z ławą fundamentową. Rok 2018 (zwłaszcza wiosna i lato) był bardzo skąpy w opadach atmosferycznych.Ekspert wskazał, że pod podkładem betonowym znajduje się podłoże gruntowe. Jest to mało prawdopodobne, aby na wysokości 1,20 m powyżej poziomu terenu znajdował się grunt rodzimy. Raczej będziemy mieli do czynienia z podbudową z jakiegoś kruszywa.Przed wykonaniem remontu posadzka z płytek w żaden sposób się nie odspajała od podłoża. Brak było jakichkolwiek wysoleń na fugach. Po skuciu płytek i wylewki cementowej, podłoże betonowe miało bardzo jasny kolor i nie wyczuwało się charakterystycznej woni jaka towarzyszy zawilgoconym materiałom.Ekspert dokonał pomiarów wilgotności masowej wylewki samopoziomującej i jastrychu anhydrytowego przy pomocy wilgotnościomierza pojemnościowego, który według niego został wyskalowany na różnych wzorcowych materiałach budowlanych o znanej wilgotności i nasiąkliwości masowej. Dokonano dwóch pomiarów dla wylewki i jastrychu. Zmierzona wilgotność masowa dla wylewki wynosiła 7,0-8,0%, a dla jastrychu 5,5-6,0%. Pobrano również próbki o masie 41-131 g do badań laboratoryjnych (nie wiadomo jak zostały pobrane próbki, co się z nimi działo w drodze do laboratorium). Ekspert podał również wyniki badań laboratoryjnych - dla wylewki 7,73-7,89%, a dla jastrychu 5,65-5,66%. Dziwne jest, że ekspert nie dokonał pomiaru wilgotności na miejscu, np. za pomocą wagosuszarki czy metody CM.Pobrane próbki również posłużyły do badania zasolenia wylewki i anhydrytu:"Celem przeprowadzonych badań laboratoryjnych było stwierdzenie występujących soli budowlanych w materiałach: wylewce samopoziomującej mineralnej i anhydrycie oraz orientacyjne określenie ich stężenia. Pobrane do badań laboratoryjnych próbki wysuszono, a następnie roztarto na drobną mączkę w moździerzu tak, że całość materiału przechodziła przez sito o boku oczka kwadratowego 0,08 mm.W celu przygotowania roztworu podstawowego, 5 g roztartego materiału umieszczono w zlewce, do której dolano 50 ml wody destylowanej. Po dokładnym wymieszaniu i odczekaniu do chwili osadzenia się stałego materiału roztwór przefiltrowano przez lejek z sączkiem. Uzyskany w ten sposób klarowny roztwór stanowił roztwór podstawowy, pobierany w ilości 5 g do kolejnych oznaczeń. Wykonana w pierwszej kolejności, przy zastosowaniu odpowiednich odczynników chemicznych analiza jakościowa, pozwoliła na stwierdzenie obecności w poszczególnych badanych próbkach: chlorków i siarczanów.Jako wartości graniczne stężenia soli budowlanych szkodliwych dla budowli przyjmuje się następujące wartości: chlorki do 0,150% i siarczany do 0,500%.Jak wykazały wyniki badań laboratoryjnych stężenie soli budowlanych: chlorków i siarczanów jest dość wysokie. Dużo jest chlorków i siarczanów, które przekroczyły wartości graniczne (wartości dopuszczalne).Tak dość wysokie stężenie soli budowlanych (chlorków i siarczanów) pod szczelną wykładziną podłogową powoduje jej miejscowe niszczenie, podnoszenie się (odspajanie od podkładu) i tworzenie się tzw. „bąbli” pod wykładziną. Sole budowlane pod wykładziną w warstwach górnych podłogi świadczą o przesiąkaniu (penetracji) wód gruntowych przez wcześniejsze warstwy podłogi i wypłukiwaniu (wyługowywaniu) minerałów cementu z warstw podłogi. W związku z powyższym należy wykonać nową skuteczną i szczelną izolację przeciwwilgociową poziomą podłogi na gruncie."Bardzo dziwne jest, że Ekspert nie przedstawił wyników badań, tylko arbitralnie stwierdził, że wartości są przekroczone. Ekspert podaje rozwiązanie problemu:
* nowa wykładzina podłogowa homogeniczna,
* nowy klej do wykładziny,
* nowa wylewka samopoziomująca, grub. 2-4 mm,
* nowa skuteczna i szczelna izolacja przeciwwilgociowa pozioma na warstwie istniejącego anhydrytu, czyli hydroizolacja pod wykładzinę podłogową,
* istniejąca warstwa anhydrytu, grub. 2-8 cm,
* istniejąca posadzka betonowa na gruncie,
* podłoże gruntowe.

Zakres prac (robót) naprawczych obejmuje: demontaż (usunięcie) obecnej wykładziny podłogowej wraz z klejem, usunięcie (skucie) wylewki samopoziomującej mineralnej, uzupełnienie ubytków w warstwie anhydrytu (reprofilacja powierzchni anhydrytu), np. materiałem SCHOMBURG ASOCRET BIS 5/40, op. 25 kg, zużycie ok. 1,8 kg/m2/mm, wykonanie nowej i szczelnej warstwy izolacji przeciwwilgociowej (hydroizolacji), wklejenie taśmy uszczelniającej na połączeniu ściana/podłoga (narożne kształtki uszczelniające), np. Schomburg Aso-Dichtband 2000 12cm/50mb, tj. elastyczna taśma uszczelniająca do izolacji szczelin dylatacyjnych oraz narożników stosowana w połączeniu z materiałami uszczelniającymi AQUAFIN, ewentualnie taśmy uszczelniające butylowe na połączeniu podłoga/ściana, np. Schomburg ASO - BUTYLBAND OBJEKT 10cm/30mb, dodatkowe zabezpieczenie powierzchni hydroizolacji, np. folią w płynie (tylko w przypadku szlamu mineralnego), wykonanie nowej wylewki samopoziomującej pod wykładzinę, ułożenie nowej wykładziny podłogowej na kleju.Jako warstwa 4, tj. nowa skuteczna i szczelna izolacja przeciwwilgociowa pozioma na warstwie istniejącego anhydrytu (hydroizolacja pod wykładzinę podłogową), może być zastosowany alternatywnie materiał (system):- 2 x żywica epoksydowa lub alternatywnie 2 x żywica poliestrowa;- powłoka polimocznikowa, np. GEPOTECH;- uszczelniające mineralne dwuskładnikowe masy, tzw. szlamy mineralne do betonu i anhydrytu (elastyczne powłoki uszczelniające), np. SCHOMBURG AQUAFIN 2K/M, op. 35 kg, zużycie ok. 3,5 kg/m2, zabezpieczone dodatkowo powierzchniowo, np. folią w płynie.

1. Co mogło spowodować powstanie pęcherzy pod wykładziną podłogową?
2. Czy możliwe jest podciąganie kapilarne przez podbudowę podłogi na gruncie, która znajduje się na poziomie 1,20 m ponad teren przy budynku?
3. Czy zastosowanie niewłaściwego gruntu pod wylewkę samopoziomującą mogło spowodować wtórne zawilgocenie jastrychu podczas rozlewania masy samopoziomującej? Chociaż na zdjęciach nie widać nigdzie etryngitu?
4. Co mogło spowodować odspojenie się cementowej wylewki samopoziomującej od jastrychu anhydrytowego? Większa wytrzymałość na ściskanie wylewki w stosunku do jastrychu?
5. Czy utrzymywanie przez jastrych wilgotności masowej na poziomie 5,5% nie spowodowałoby do powstania deformacji na skutek rozpuszczania się anhydrytu poprzez działanie wody?
6. Czy właściwym podejściem jest badanie obecności siarczanów w jastrychu anhydrytowym (przecież jest to dwuktronie uwodniony siarczan wapnia)?
7. Czy właściwym podejściem jest wykonanie szczelnej hydroizolacji na mokrym jastrychu? Czy ułożenie szczelnej hydroizolacji na jastrychu nie spowoduje deformacji jastrychu na skutek jego rozpuszczenia poprzez działanie wody?
8. Czy Ekspert nie powinien sporządzić profilu wilgotnościowego dla ścian ograniczających pomieszczenie oraz dla wszystkich warstw podłogi?
9. Czy jastrych o grubości 80 mm jest w stanie wyschnąć w ciągu 2 miesięcy przy ogrzewanym pomieszczeniu do 20 st. C?
10. Czy możliwe jest, aby pomiary wilgotności masowej wykonane wilgotnościomierzem pojemnościowym pokrywały się z wynikami z laboratorium? Czy wilgotnościomierz pojemnościowy nie będzie zawyżał wyniku poprzez obecność soli budowlanych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze podłogi zawilgocenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

tomektemat nr 308-901
visibility czytano 139 razy

Zasady obliczania powierzchni użytkowej


Dzień dobry,
Często spotykam się z sytuacją, że deweloperzy podają w umowach, że powierzchnie użytkowe mieszkań będą liczone wg normy PN-ISO 9836:1997. Jest to norma wycofana, która niejednoznacznie określa, czy ściany działowe wliczają się do powierzchni użytkowej mieszkania. Norma, która ją zastąpiła tj. PN-ISO 9836:2015-12 jest doprecyzowana w tym względzie, jasno z niej wynika, że jeśli ściany działowe są stałe, czyli nie są przepierzeniem i nie można ich zdemontować, nie wolno wliczać ich powierzchni do powierzchni użytkowej mieszkania. Wydaje mi się, że jest to celowe posunięcie ze strony deweloperów (podawanie nieaktualnej normy w umowach) by więcej zarobić na metrażu mieszkań. Podczas wykrycia takiej nieprawidłowości przy odbiorze mieszkania, jakie powinny być dalsze kroki nabywcy, by nie dać się naciągnąć? Jeśli deweloper upiera się przy swoim, do kogo nabywca się powinien udać, do prawnika?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: prawo budowlane porady inwestorom

Anna R-Btemat nr 308-908
visibility czytano 2819 razy

Czy analizy optymalizacyjne podczas projektowania są obowiązkowe?


Dzień dobry.
W swoich wypowiedziach na forach, tu w serwisie BDB, na e-wykładzie oraz w swojej książce wszędzie podkreśla Pan o konieczności wykonywania analiz optymalizacyjnych stosowanych rozwiązań podczas sporządzania projektu budowlanego. Ja w ub. roku ukończyłem studia na architekturze i szczerze mówiąc pierwszy raz to słyszę od Pana. Nikt na studiach o tym nawet nie wspomniał a także w pracowni gdzie pracuję także żaden z architektów o tym nie mówi a kiedy pytam o analizy, to pukają w czoło.
O co chodzi Panie Jerzy? Czy to tylko Pana wymysł czy są jakieś przepisy nakazujące wykonanie takich analiz? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie projekty budowlane

sebico_sptemat nr 308-1256
visibility czytano 501 razy

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Mike Cranetemat nr 308-1284
visibility czytano 430 razy

W którą stronę układać membranę kubełkową?


Panie Jerzy a co z często powtarzanym powszechnie argumentem że kubełki trzeba wypukłą stroną do fundamentu (ocieplenie/hydroizolacja) bo pomagają w osuszaniu pojawiającej się tam wody umożliwiając migrację pary do góry i tym samym osuszanie? Czy w ogóle występuje osuszanie fundamentów poprzez te szczeliny między kubełkami. Poza tym chciałbym wiedzieć po co w ogóle robią te kubełki? 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV posadowienia

pepertemat nr 308-1305
visibility czytano 546 razy

Co powinien zawierać projekt budowlany?


Wielokrotnie zaznacza Pan, że projekt budowlany powinien zawierać wszystkie informacje potrzebne, żeby poprawnie zbudować dom bez pozostawiania niedomówień. Czytałem również rozporządzenie na ten temat. Trudno jednak laikowi wywnioskować z niego co powinien wymagać od projektanta, żeby projekt spełniał to kryterium.

Stąd prośba - czy mógłby Pan wymienić chociaż te najczęściej pomijane a mimo to istotne elementy? W szczególności chciałbym wiedzieć jakie rysunki detali powinny się znaleźć w projekcie i na jakim poziomie szczegółowości. Wiem, że to zależy od konkretnego przypadku, ale z pewnością są jakieś elementy wspólne dla większości projektów.

Jeśli byłaby możliwość odnieść się szczegółowo do mojego przypadku, to projekt koncepcyjny wysyłałem na potrzeby analizy nr. 2054/2019.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe projekty budowlane porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1510
visibility czytano 402 razy

Test szczelności budynku - potrzebny, czy nie?


Test szczelności budynku (blower door test) - Warto czy nie warto skorzystać z takiej usługi? Zbliża się moment w mojej budowie domu, gdzie będzie można przeprowadzić taki test i tak się zastanawiam czy warto czy to zbędna usługa. Dawno temu wpisałem ją sobie w budżet, ale na ten moment raczej nie jestem przekonany do tej usługi, a może warto, stąd moje pytanie. Zważywszy na ceny od 600, a raczej koło 1000 zł za budynek 100 m2.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.